Údržba-vetranieAko sa správne starať o okná

Čo sa týka povrchovej úpravy exteriérových výrobkov treba zdôrazniť význam údržby a to najmä pre zvýšenie ich životnosti. Aj napriek vysokej odolnosti náteru voči vplyvom počasia sa musia vykonávať pravidelné ochranné resp. renovačné nátery. Je vhodné, aby sa okná ošetrili sadou ADLER Fensterpflegeset dvakrát do roka.

Sada ADLER Fensterpflegeset

Sada sa skladá z prípravku Topcleaner na vyčistenie okna od nečistôt, Topfinish na zacelenie mikrotrhlín v laku a dvoch špeciálnych handričiek na aplikáciu prípravkov.

Na bežné čistenie sa používajú výhradne jemné a neutrálne čistiace prostriedky. Agresívne čistiace prostriedky s obsahom alkoholu, salmiaku a hrubé prostriedky môžu povrch poškriabať.


Ako správne vetrať

Cieľom vetrania je dosiahnuť príjemnú vnútornú klímu a zdravý kvalitný vzduch v obytných miestnostiach pri minimálnej spotrebe energie. Zabránime tak tvorbe plesní a škodám, ktoré by vznikli vlhkosťou. Za normálnu relatívnu vlhkosť vzduchu považujeme od cca 40 do 70 %. Doba potrebná na úplnú výmenu vzduchu v miestnosti pri nárazovom vetraní (t. j. úplne otvorené okno) je závislá od vonkajšej teploty - v zime 4 až 6, na jar a jeseň 10 až 20 a v lete 25 až 30 minút. Odporúčané nárazové vetranie cez úplne otvorené okno v zime je energeticky úsporné len vtedy, keď presne dodržíme predpísaný časový interval.

Vetraním prostredníctvom ventilačnej polohy často dochádza k priveľkej výmene vzduchu, pretože podceňujeme množstvo prúdiaceho vzduchu. Vetranie ventilačnou polohou má zmysel len mimo vykurovacej sezóny. Uprostred zimy nemá byť okno sklopené dlhšie ako 7 až 20 min. za hodinu. Na vetranie neobývaných miestností postačuje mikrovetranie.